TED | TEDx Hakkında
TED Hakkında
TED "Ideas worth spreading” | "Paylaşmaya değer fikirler"
TED, paylaşmaya değer fikirlere adanmış kâr amacı gütmeyen bir kuruluştur.


İlk olarak 1984 yılında  teknoloji, eğlence ve tasarım kelimeleriyle insanları bir araya getirmeye başlamıştır. “Paylaşmaya Değer Fikirler” sloganıyla yola çıkan, konuşmacıların yenilikçi fikirlerini, uzunluğu genelde 18 dakikayı aşmayan konuşmalar aracılığıyla yaymayı amaçlayan, yaratıcı ve girişimci fikirlerin yayılması ve geniş kitlelerce paylaşılması için tamamı gönüllülerden oluşan, kâr amacı gütmeyen global bir kuruluştur.

Dünyayla ilgili derin bir anlayış aramakta olan, her disiplinden ve kültürden insanı kucaklayan küresel bir topluluk olan TED, fikirlerin gücüyle tutumların, yaşamların ve sonuçta dünyanın değişeceğine derinden inanmaktadır.

TED konuşmacıları dünyayı değiştirebilecek eğitici ve ilham verici düşünceleri paylaşırlar. TED, farklı disiplinlere ait önemli düşünce biçimlerini insanların keşfedip, kendi yaşamlarına ve iş hayatlarına uyarlayabileceği bir merkez haline gelmiştir. Ezber bozan fikirler, sıradışı sunumlar ve güçlü bir ilham kaynağıdır.

TED konferansları 35 senelik bir geçmişi olan ve konuşmaların 18 dakikayla sınırlı olduğu TED konferanslarında bugüne kadar dünya çapında yüzden fazla dilde, her tür disiplinden, yüzlerce konuşmacı, düşünür, bilim insanı yer almıştır. Bu konuşmaların pek çoğu TED.com'da ücretsiz olarak yayınlanmaktadır.

Fikirlerini  olabildiğince yayma doğrultusunda TED videoları  gönüllüler tarafından 100’ün üzerinde dile  tercüme edilerek, TED'in kendi internet sitesindeki arşivinde ve 20.000.000 takipçiye sahip resmi TEDxTalks YouTube kanalı üzerinden yayınlanıp, altyazıları hazırlanarak dünya çapında izleyici bulmaktadır.

TEDTalks ve TEDxTalks videoları şimdiye kadar internette 4 milyardan fazla izlendi.TED Etkinliklerinde CEO’lardan bilim adamlarına, yaratıcılardan, hayırseverlere, yaşamın her kesiminden tanınan veya hiç tanınmayan farklı konuşşmacılar, düşünürler etkinlik sahnesinde misafir edilir. TED konferanslarında bugüne kadar konuşmuş isimlerden bir kaçı  Bill Gates, Al Gore, Jane Goodall, Elizabeth Gilbert, Sir Richard Branson, Nandan Nilekani, Philippe Starck, Ngozi Okonjo-Iweala, Isabel Allende, Frank Gehry, Paul Simon, Sal Khan, Daniel Kahneman ve İngiltere Başbakanı Gordon Brown örnek verilebilir.

About TED
TED is a nonpartisan nonprofit devoted to spreading ideas, usually in the form of short, powerful talks. TED began in 1984 as a conference where Technology, Entertainment and Design converged, and today covers almost all topics — from science to business to global issues — in more than 110 languages. Meanwhile, independently run TEDx events help share ideas in communities around the world.
www.ted.com
TEDx Hakkında
TEDx, X= bağımsız düzenlenen TED etkinliği
Paylaşmaya değer fikirler ruhunu taşıyan TEDx programı, TED benzeri bir deneyimi yaşatıp insanları bir araya getiren yerel ve bağımsız etkinlikler bütünüdür.

Paylaşmaya değer fikirler ruhunu taşıyan TEDx programı, TED benzeri bir deneyimi yaşatıp insanları bir araya getiren yerel ve bağımsız etkinlikler bütünüdür. TEDx “paylaşmaya değer fikirler”in dile getirildiği uluslararası lisanslı yerel bir programdır.
TED, “Paylaşmaya Değer Fikirler” anlayışıyla, kişiler ve organizasyonların TED benzeri kendi yerel etkinliklerini yapabilmeleri için TEDx’i yaratmıştır. TEDx ismindeki “X” bağımsız organize edilen TED etkinlikleri anlamına gelmektedir.TEDx etkinlikleri binlerce TED videosunun gücüyle, etkinliğin kendi konuşmacıları ve performansları ile beraber yeni fikirler, ilham veren konular ve heyecan verici konuşmalarla zenginleşen bir dünyayı yaşamanızı sağlar.

TEDx etkinliklerinde TEDTalks videoları ve canlı konuşmacıları bir arada sunarak tartışmaya ve bağlar kurmaya ilham verir. Bu yerel ve bağımsız etkinlikler x=bağımsız düzenlenen TED etkinliği olarak TEDx markasını taşırlar.TED Konferansı TEDx programının genel rehberliğini sağlar fakat TEDx etkinlikleri bağımsız organizatörlerin girişimiyle TEDx lisansı altında gerçekleştirilir.

TEDx lisansına sahip olmak, 25 yıllık uluslararası konferans düzenleme, fikir paylaşımı deneyimi, vizyonu ile  dünya çapında kabul görmüş kendi alanında uzmanlaşmış mesleki bilgi ve eğitimine sahip olmak demektir. Bu lisans dahilinde organizatörler, TED'in belirlediği kurallar çerçevesinde kendi etkinliklerini düzenleyebilmekte ve TED'in felsefesini dünyanın her yanında yaşatma imkanı bulmaktadırlar.

Konuşmalar Neden 18 Dakika?
TED Global Organizasyon Komitesinin deneyimleri gösterdi ki 18 dakika, etkili bir sunum yapmak için ideal bir süre. Bu kural hem TED Global hem de TEDx organizasyonları için vazgeçilmez. Deneyimleri aktarmak, bir hikayeyi paylaşmak ve bunu dinleyicilerin ilgilisini hiç kaybetmeden yapmak için en fazla 18 dakikaya ihtiyaç var. Ayrıca bu süre bize bir gün içinde en ideal sayıda sıra dışı konuşmacıyı izleyicilerle buluşturma fırsatını tanıyor.
TEDxKyrenia etkinliği, Mert Mapolar TED lisansıyla bağımsız olarak organize edilmektedir.
This independent TEDxKyrenia Mert MAPOLAR event is operated under license from TED.

√ Supported by Special Interest Tourism Development Project
| SUNISLAND® Turizm | KITSAB Sicil No. 231/2000
©TEDxKyrenia
® Resmi Sitesidir. | Her hakkı saklıdır. | Bu sitedeki bilgiler kaynak göstermeden izinsiz kopyalanamaz.
Designed By SUNISLAND
® Group